Om Falk CM

Startsidan > Om Falk CM

Om Falk CM

Falk Construction Management AB grundades 2009 och består idag av 9 anställda och ett antal underkonsulter som samarbetspartners, idag ca 10 stycken. Den gemensamma kompetensen – vårt viktigaste verktyg!

FalkCM har:

  • lång erfarenhet från olika roller inom byggbranschen: Beställare, entreprenör och konsult. I botten finns teoretisk examen från högskola, kompletterad av specialutbildningar. Vår samlade kompetens är vår styrka.
  • en bredd inom byggprojektledning med samtliga i byggprocessen ingående delar; projekt-, projekterings-, installations- och byggledning. Därutöver kan vi erbjuda specialkompetenser som kontrollansvarig enligt PBL och sakkunnig tillgänglighet. Klicka här för mer information om våra tjänster
  • erfarenhet av att driva projekt från tidiga skeden fram till överlämning mot förvaltningen, både i små som stora projekt.
  • projekterfarenhet från olika typer av verksamheter, exempelvis kontor, sjukhus, bostäder, tandvård, storkök, skolor/förskolor och handel. Trots vår ringa storlek har vi en bred erfarenhet från olika typer av projekt.
  • erfarenhet av alla typer av entreprenadformer där vi gärna arbetar i samverkan/partnering.

Vi är ett litet företag med stor erfarenhet och kompetens – din partner i byggbranschen!

Våra värdeord

Ansvar

Vi tar ansvar för våra handlingar och den roll och befogenhet vi har i våra uppdrag.

Engagemang

Vi driver våra  uppdrag med stort engagemang och ser detta som en förutsättning för ett lyckat resultat.

Kompetens

Våra anställda fortbildas löpande med relevant utbildning, både utifrån myndighetskrav  och de krav som ställs på vår roll i våra uppdrag. Hög kompetensnivå bland våra anställda är något vi prioriterar.

Prestigelöshet

Vi är oberoende och inför uppgiften är vi ödmjuka och ser till kundens bästa. Vårt arbete bygger på prestigelöshet med målet att få saker och ting gjorda.

Medarbetare

Ola Gustafsson
Telefon: +46 (0)70-227 89 01
E-post: ola@falkcm.se

Mattias Mattsson
Telefon: +46 (0)76-840 09 12
E-post: mattias@falkcm.se

Ken Hallman
Telefon: +46 (0)70-625 34 89
E-post: ken@falkcm.se

Cecilia Edwardh
Telefon: +46 (0)70 688 65 05
E-post: cecilia@falkcm.se

Therese Odelius
Telefon: +46 (0)73-730 41 13
E-post: therese@falkcm.se

Max Eriksson
Telefon: +46 (0)70-227 37 11
E-post: max@falkcm.se

Sargon Tasel
Telefon: +46 (0)73-078 39 61
E-post: sargon@falkcm.se

Catharina Nilsson
Telefon: +46 (0)73-038 66 52
E-post: catharina@falkcm.se

Stefanie Österman
Telefon: +46 (0)73-020 83 85
E-post: stefanie@falkcm.se

Erik Seiger
Telefon: +46 (0)70-280 37 71
E-post: erik@falkcm.se

Adress
Torshamnsgatan 28A
164 40 Kista

Telefonnummer
+46 (0)70-227 89 01

Mejl
info[at]falkcm.se